TRADYCJE WIELKANOCNE - wystawa pokonkursowa

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki po raz siedemnasty był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Tradycje Wielkanocne”. Wystawa pokonkursowa czynna będzie w dniach 3 – 19 kwietnia, na pierwszym piętrze Galerii Wisła, w przestrzeni pod Wielką Kopułą.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 2241 prac ze 176 placówek oświatowych, kulturalnych, wychowawczych z całego kraju i 2 zgłoszenia indywidualne. Uczestników przygotowywało 358 nauczycieli i instruktorów. Dzieci i młodzież wykazały się znajomością tradycji wielkanocnych, a także wielu różnorodnych technik plastycznych. Wysoki poziom prac odzwierciedlił się w ilości laureatów. Komisja Konkursowa przyznała 123 nagrody.  Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 321 prac.

Tematem najczęściej pojawiającym się w pracach dzieci i młodzieży są wspólne chwile w czasie Świąt Wielkanocnych: wspólne gotowanie, motywy kościelne, niedziela palmowa, święcenie pokarmów, uroczyste śniadanie oraz lany poniedziałek. Możemy zobaczyć zapomniane zwyczaje, takie jak chodzenie z gaikiem, czy półpoście. Na konkurs, oprócz prac rysunkowych, malarskich i graficznych, nadesłano prace przestrzenne: palmy, rzeźby, stroiki, koszyczki itp. Prace nadesłane na konkurs, a niezakwalifikowane do wystawy, zostały przekazane na kiermasz charytatywny.