WISŁA-PŁOCK - Wystawa fotografii Grzegorza Piaskowskiego

Od 10 czerwca pod Wielką Kopułą Galerii Wisła osoby odwiedzające Galerię będą mogły podziwiać wystawę fotografii Grzegorza Piaskowskiego zatytułowaną „WISŁA-Płock”. Zdjęcia przedstawiają królową polskich rzek – Wisłę. Ekspozycję będzie można podziwiać do września. Przy okazji wystawy warto wspomnieć o konkursie fotograficznym dla Klientów Galerii pn. „WISŁA - rzeka Inspiracji”, który również rozpocznie się w czerwcu. Prace będzie można zgłaszać do 31 sierpnia. Dla zwycięzców konkursu przewidziano wartościowe nagrody. Patronat medialny nad konkursem i wystawą objęły Gazeta Wyborcza oraz fundacja ROK RZEKI WISŁY.

„Wisłę i jej krajobrazy dane mi było podziwiać na całej długości biegu rzeki - od źródeł w Beskidzie Śląskim - do ujścia w Bałtyku.” – mówi autor prac – „Poznałem dzikie oblicze łęgowych lasów i średniowieczną spuściznę zabytków Kazimierza czy Torunia. Przy okazji penetracji etnograficznych zgłębiałem tajemnice kulturowego krajobrazu pozostawionego na Mazowszu przez nadwiślańskich osadników – Olendrów. W wielu miejscach towarzyszył mi aparat fotograficzny. Wystawa w Galerii Wisła skupia się jednak na miejskim odcinku Wisły przepływającej przez Płock.”

Na prezentowanych zdjęciach będzie można zobaczyć różnorodność krajobrazu jaką zapewnia zmienność pór roku i dnia; różne rodzaje światła – od sztucznego oświetlenia miejskich iluminacji do złotej i niebieskiej godziny, ale też rozmaitość stanów skupienia wiślanej wody: od lodu do pary wodnej. Wszystko na odcinku kilku kilometrów. Wybór zdjęć został podyktowany nie tylko chęcią zaprezentowania możliwości różnorodnego ukazania tematu rzecznego krajobrazu, ale także wartością estetyczną jaką niesie ze sobą relacja rzeki i miasta; relacji: Wisła - Płock.

Grzegorz Piaskowski to etnolog i fotograf. Laureat kilkudziesięciu konkursów fotograficznych, w tym zaliczanych do najważniejszych na świecie, jak: CBRE Urban Photographer of the Year (2015), ImAge Photography Award (2016), International Photographer of the Year (2016).

W 2016 roku, wykonany przez niego portret wioślarza z Waranasi, znalazł się w zestawieniu najlepszych fotografii nagrodzonych w prestiżowych konkursach o zasięgu globalnym w 2015 roku.

W 2011 roku jego zdjęcia zostały włączone do wystawy fotograficznej promującej Polskę, zorganizowanej z okazji objęcia przez nasz kraj prezydencji w Unii Europejskiej. Prace Grzegorza Piaskowskiego były publikowane przez wiele opiniotwórczych czasopism, portali i magazynów jak National Geographic, La Repubblica, The Guardian, BBC, LensCulture, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Fotokurier; były prezentowane w galeriach na całym świecie, m.in. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Sztukę fotografii łączy ze słowem pisanym. Prywatnie miłośnik kolarstwa terenowego, kajakarstwa, gór i podróży. Zawodowo związany z Działem Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku, w którym od 2015 roku można oglądać stałą wystawę jego autorstwa pt: "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji".