Od kwietnia ruszają CICHE GODZINY!

Od kwietnia ruszają CICHE GODZINY!

Od kwietnia Galeria Wisła w Płocku dołączy do akcji pod nazwą „Ciche Godziny” prowadzonej przez Fundację JiM, która pomaga osobom w spektrum autyzmu. Jest to akcja, której głównym celem jest zwiększenie komfortu klientom z autyzmem oraz nadwrażliwością sensoryczną. Termin został wybrany nieprzypadkowo – kwiecień od lat jest miesiącem świadomości i wiedzy nt. autyzmu. Galeria Wisła już w latach ubiegłych włączała się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, tym razem chcemy wprowadzić akcję cykliczną, która wyjdzie naprzeciw potrzebom osób ze spektrum autyzmu. Początek akcji zaakcentujemy już 2 kwietnia, kiedy to elewacja galerii zostanie w symboliczny sposób podświetlona na niebiesko.

Począwszy od kwietnia, w każdy poniedziałek w godz. 19-21 oraz w każdą środę w godz. 11-13, na pasażach galerii zostanie wyłączona muzyka oraz ekrany, a światła zostaną przyciemnione. Bariery dla osób z autyzmem to równocześnie stałe elementy życia codziennego. Ostre oświetlenie, hałas, tłok – wszystko to, co wywołuje zazwyczaj lekką irytację, dla osób ze spektrum autyzmu jest trudną do pokonania przeszkodą, a nawet przyczyną fizycznego bólu. Z tego powodu do pozostawiania w domu przyznaje się ponad połowa osób z autyzmem. To uniemożliwia im regularne, naturalne korzystanie z życia publicznego na równych zasadach. Razem możemy ułatwić im życie, dlatego będziemy zachęcać również naszych najemców do włączenia się w akcję „Ciche Godziny” i do wdrożenia podobnych zmian, jakie zostaną wprowadzone na pasażach galerii, mowa tu o zmniejszeniu natężenia muzyki oraz świateł.

Do akcji w Galerii Wisła dołączyły już m.in. Księgarnia Świat Książki, kawiarnia COSTA, salony Sizeer, Lancerto, Ochnik oraz supermarket EUROSPAR. Nie wymaga to dużego wysiłku, a może wpłynąć na życie codzienne osób ze spektrum autyzmu oraz ich bliskich.

To niezwykle istotne, aby także sklepy spożywcze, miejsca codziennych zakupów, przyłączały się do tego typu akcji. Mamy nadzieję, że ułatwi to codzienne funkcjonowanie osobom w spektrum autyzmu oraz ich najbliższym. – informuje Marcin Sadowski, Kierownik Operacyjny sieci SPAR –. Wiemy, że Galeria Wisła poza typowymi dla takiego miejsca działaniami promocyjno-handlowymi często prowadzi akcje mające aspekt edukacyjno-społeczny i w miarę możliwości włączamy się w ich realizację, tym samym wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich klientów.

Dziękujemy za Ciche Godziny w Galerii Wisła. To duże udogodnienie i ułatwienie dla osób w spektrum w korzystaniu z usług handlowych. Cichym Godzinom przyświecają dwa bardzo ważne cele. Oprócz tego, że umożliwiamy osobom w spektrum robienie zakupów w przyjaznych dla nich warunkach, to przede wszystkim podnosimy świadomość autyzmu w społeczeństwie. To bardzo ważne powody dla jednego miliona obywateli osób w spektrum i ich rodzin, którzy doceniają, że ta świadomość się podnosi. Zbliża się 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a zarazem finał naszej kampanii Polska Na Niebiesko, poprzez którą wspólnie możemy wesprzeć osoby w spektrum: www.jim.org/polskananiebiesko – mówi Tomasz Michałowicz, Prezes Fundacji JiM.

Lista sklepów biorących udział w akcji będzie publikowana na stronie internetowej Galerii Wisła oraz w social mediach. Taka lista dostępna jest również na stronie Fundacji JIM (https://jim.org/ciche-godziny/). Sklepy włączające się w akcję uzyskują status „Miejsca przyjaznego dla autyzmu”. Galeria Wisła stawia sobie za cel ścisłe współdziałanie ze społecznością lokalną oraz poruszanie tematów i zagadnień ważnych dla mieszkańców Płocka.

Udostępnij

Start typing and press Enter to search